Regeneracja mózgu po alkoholu. Jaki wpływ na mózg ma alkohol?

Nie mamy wątpliwości, że alkohol ma bardzo szkodliwy wpływ na mózg. Najnowsze badania wykazały, że nawet niewielkie ilości mogą powodować problemy z pamięcią i koncentracją, a ciężkie picie może prowadzić do uszkodzenia mózgu i jego trwałego osłabienia. Naukowcy z University of Pennsylvania przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 36 000 osób. Do "obejrzenia" mózgów ochotników wykorzystano rezonans magnetyczny (MRI). Aby badanie było jak najbardziej dokładne i wiarygodne, wzięto pod uwagę szereg zmiennych. Należały do nich wiek, wzrost, płeć BMI, status palenia, genetyka, kraj zamieszkania i status socjoekonomiczny.

Wyniki te były szokujące, a co ważniejsze, stały w bezpośredniej sprzeczności z badaniami, które zostały zlecone przez agencje rządowe w celu ustalenia bezpiecznych limitów picia. Starzenie się mózgu może być przyspieszone przez regularne picie nawet niewielkich ilości alkoholu, takich jak dwa lub więcej piw dziennie lub kilka piw tygodniowo. Naukowcy stwierdzili, że 50-letni mężczyzna, który pije dwa piwa dziennie, ma mózg starszy o 10 lat od swoich niepijących rówieśników.

Alkohol a zmiany w mózgu

Tymczasowego wpływu alkoholu na mózg doświadczamy pijąc jego niewielkie ilości i umiarkowane ilości.

  • - Problemy z pamięcią i koncentracją
  • - Niewłaściwa koordynacja ruchów
  • - Bełkotliwa mowa
  • - Wolniejszy czas reakcji
  • - Utrata przytomności

 

Na układ hamujący mózgu, GABA, niekorzystnie wpływa alkohol. Intoksykacja może powodować zarówno zahamowanie głębokich emocji (miłość), jak i negatywnych uczuć związanych ze stresem. Trudności w analizie i syntezie korowej prowadzą do tego, że reagujemy na poziomie instynktownym (podkorowym). Na przykład agresja może pojawić się u osób, które normalnie by jej nie podejrzewały. Na działanie innych neuroprzekaźników, takich jak serotonina, glutaminian i dopamina, wpływa również alkohol.

Szybkie wypicie dużej ilości alkoholu na pusty żołądek może prowadzić do utraty przytomności lub niemożności przypomnienia sobie kluczowych szczegółów, czy całych wydarzeń z czasu upojenia.

Wpływ alkoholu na mózg nastolatków

Mózgi nastolatków są szczególnie wrażliwe na spożycie alkoholu. Należy pamiętać, że układ nerwowy dojrzewa do 21 roku życia. Nastolatki i inne osoby niewiele starsze mogą pić alkohol. Może to prowadzić do zahamowania rozwoju, trwałych zmian w mózgu, zaburzeń lękowych, a nawet trwałych zmian w obszarze mózgu odpowiedzialnym za emocje. Uzależnienie. Badania wykazały, że nadmierne spożywanie alkoholu w młodym wieku może powodować zmiany epigenetyczne w neuronach w amygdali. Skutkuje to obniżeniem o 30-40% białka BDNF, które jest niezbędne do funkcjonowania mózgu.

Wpływ alkoholu na mózg

Czy zmiany w mózgu po alkoholu są odwracalne?

Największym zagrożeniem wynikającym z wpływu alkoholu na mózg nastolatków jest to, że może nie być możliwości ich odwrócenia. Dotyczy to również alkoholików. Co ważne, istota biała mózgu jest uszkodzona jeszcze przez sześć tygodni po odstawieniu alkoholu. Uszkodzenia te koncentrują się w prawej półkuli mózgu i obszarach czołowych. To przekreśla twierdzenie, że mózg zaczyna się regenerować zaraz po zaprzestaniu picia.

Chociaż regeneracja mózgu po odstawieniu alkoholu jest możliwa, to nie we wszystkich przypadkach. Wiele byłych osób nadużywających alkoholu ma trudności z przywróceniem funkcji mózgu, które są odpowiedzialne za:

  • - zdolności wzrokowo-przestrzenne,
  • - podzielność uwagi
  • - koncentrację przez długie okresy skupienia na jednej czynności.
  • - impulsywność,
  • - rozpoznawanie emocji innych osób
  • - planowanie.

 

Powrót do zdrowia po alkoholowym uszkodzeniu mózgu jest możliwy, ale wymaga czasu, abstynencji, uzupełnienia witamin i niedoborów żywieniowych, a często także systematycznej terapii i treningu funkcji poznawczych.

Uszkodzenia mózgu spowodowane uzależnieniem od alkoholu mogą wynikać zarówno z bezpośredniego działania alkoholu i jego metabolitów, jak i z nadmiernego spożycia C2H5OH. Może to prowadzić do takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne, a także niedobory witamin. Niedobór witaminy B1, czyli Tiaminy, może być bardzo szkodliwy dla mózgu. 80% alkoholików ma zbyt mało witaminy B1. Może to prowadzić do zespołu Wernicke-Korsakowa (porażenie nerwów odpowiedzialnych za poruszanie oczami, problemy z koordynacją mięśni, psychoza Korsakowa - nieobecność umysłu, nerwowość i trudności w uczeniu się nowych rzeczy).

Podsumowanie

Choć możliwa jest regeneracja mózgu po odstawieniu alkoholu, nie zawsze można cofnąć zmiany do stanu sprzed uzależnienia. Spożywanie dużych ilości alkoholu przez długi okres czasu może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu. Prawdopodobieństwo regeneracji tego narządu jest tym mniejsze, im dłużej pijemy alkohol. U nastolatków mogą wystąpić nieodwracalne zmiany w mózgu, natomiast u starszych i dojrzalszych osób można zauważyć znaczne przyspieszenie starzenia się.